Eksperci przewiduje szybki wzrost gospodarczy co zarazem przełoży się na wzrost cen mieszkań

Warto zauważyć, że w ostatnich latach coraz więcej zagranicznych turystów inwestuje w nieruchomości w Albanii. Jedną z mocnych stron Albanii jest szalony napływ turystów z krajów Europy Zachodniej. Według przedstawicieli Komisji Europejskiej, mimo że bezpieczeństwo w tym kraju pozostawia wiele do życzenia i wciąż jest wiele do zrobienia, Albania jest dość silnym pretendentem do pozycji lidera wśród krajów w których napływ turystów jest największy. Albania to dość perspektywiczne państwo, w którym gospodarka i inwestycje w nieruchomości szybko się rozwijają. Według statystyk z 2019 roku ponad 6 milionów turystów odwiedziło ten kraj. Oczywiście wskaźnik wzrośnie, jeśli weźmiemy statystyki za 2017 r., W którym liczba turystów rocznie wyniosła 5 mln. PKB tego kraju wynosi 8,5%.
Według ekonomistów przed końcem tego roku wskaźnik gospodarki Albanii wzrośnie o 2,1%, a do końca 2021 r. gospodarka wzrośnie o kolejne 4,7%. W odniesieniu do PKB eksperci komisji sugerowali również. Według nich przed końcem tego roku wskaźnik wzrośnie o 4,3%, aw 2020 r. PKB może wzrosnąć o kolejne 4,4%. Wśród obszarów wymagających poprawy jest branża budowlana, czyli potrzebni są bardziej wykwalifikowani specjaliści inżynierowie z wyższym wykształceniem, Warto zauważyć, że przemysł budowlany jest obecnie w pełnym rozkwicie. Liczba projektów budowlanych w tym roku wzrosła o 36% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. A ze względu na wzrost liczby turystów i inwestorów zagranicznych, ceny nieruchomości również wzrosła, co ma pozytywny wpływ na gospodarkę kraju. Dzięki nietypowemu projektowi i kształtowi nieruchomości inwestorzy chętnie inwestują w nowoczesne budownictwo.
apartamenty w Albanii

Nieruchomość turystyczne w Albanii

Albania to kraj słońca, morza, turystyki i niedrogich apartamentów wypoczynkowych. W porównaniu do Chorwacji i Czarnogóry, gdzie podatek od zakupu nieruchomości wynosi od 3 do 5%, Albania ma pełną swobodę podatkową. Podpisując umowę sprzedaży, inwestor płaci tylko za ponowną rejestrację nieruchomości w izbie katastralnej. Ta usługa kosztuje od 20 do 35 €. Nieco więcej trzeba będzie zapłacić notariuszowi - od 200 do 300 euro. Kupując mieszkanie od dewelopera, warto pamiętać o jednorazowej opłacie miejskiej. Jeśli kupisz apartamenty w strefie przybrzeżnej, opłata ta wyniesie około 3-8 € za metr kwadratowy. Ponadto opłata nie dotyczy nieruchomości z rynku wtórnego. Obszary przybrzeżne Albanii są perspektywiczne dla inwestorów, ponieważ nie ma rocznego podatku od nieruchomości. Tylko przy zakupie domu w Tiranie będziesz musiał zapłacić podatek miejski w wysokości 20 € rocznie. W momencie sprzedaży nieruchomości płacisz 15% całkowitego zysku, a wynajmując mieszkania, przekazujesz państwu 15% wpływów. Z Rosją, Ukrainą i wieloma krajami strefy euro Albania podpisała umowę o zniesieniu podwójnego opodatkowania. Kupując mieszkanie w nowym domu, będziesz musiał zapłacić 170 € za podłączenie go do wszystkich niezbędnych mediów. W przypadku, gdy sam deweloper połączył wszystko, zostanie to uwzględnione w ostatecznej cenie mieszkania. Konieczne jest również uwzględnienie kosztów związanych z utrzymaniem windy, czyszczeniem wejścia i przyległego terytorium, kształtowaniem krajobrazu, usuwaniem odpadów itp. Miesięczna opłata za wymienione usługi wyniesie około 10-20 €. Zasadniczo koszt takich usług określa firma zarządzająca, więc liczby mogą się zmieniać. Należy również zauważyć, że ustawodawstwo albańskie nie zawiera klauzuli dotyczącej uzyskania prawa do stałego pobytu w celu zakupu drogiej nieruchomości. Istnieje jednak opcja uzyskania wizy długoterminowej, którą można uzyskać indywidualnie, przy odpowiednim przygotowaniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji.
apartamenty w Tiranie

Uważaj na oszustów przy kupnie nieruchomości w Albanii!


Albania stała się ostatnio bardzo atrakcyjnym krajem dla turystyki i inwestycji w nieruchomości. Szczególnie popularna wśród obcokrajowców jest stolica Albanii, miasto Tirana, którego infrastruktura rozwija się ostatnio w przyspieszonym tempie. Jednocześnie osoby decydujące się na zakup lokalnej nieruchomości mogą mieć poważne problemy. Faktem jest, że albański system prawny jest daleki od doskonałości i nie zawsze może chronić inwestora przed rękami oszustów. Informacje o fikcyjnej sprzedaży rezydencji i mieszkań w Tiranie, a także w innych miejscowościach w kraju, pojawiają się dość często w mediach.
Na łatwowierność cudzoziemców korzystają firmy pośredniczące, które oferują swoje usługi w zakresie rejestracji nieruchomości albańskich. Dość często sprzedają swoim klientom nieruchomości, istniejące tylko na papierze. Nie jest zawsze możliwe ujawnienie firmy-shellu, ponieważ może ona mieć całkowicie legalne dokumenty dotyczące transakcji na rynku nieruchomości. Dlatego, inwestując w domy, mieszkania, biura i inne obiekty Albanii uważaj z kim podpisujesz umowę.
Strefa Inwestora